Montaż parapetów zewnętrznych stalowych lub aluminiowych, to czynność, którą wykonuje się po zainstalowaniu okien w ościeżu. Główną funkcją parapetów zewnętrznych powinna być ochrona fragmentu elewacji budynku pod oknem przed zawilgoceniem, powstałym na skutek wody opadowej.
Parapety zewnętrzne montuje się po osadzeniu okna w otworach ściennych. Uszczelnić je należy pianą poliuretanową, a następnie zastosować dodatkową izolację przeciwwilgociową, ułożoną od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Podczas montażu parapetu zewnętrznego należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.
1. Parapet musi zapewniać prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej. Powinien posiadać spadek w kierunku zewnętrznym, przyjmuje się, iż winien on być rzędu od 5 do 10%.
2. Parapet powinien wystawać od 30 do 60 mm poza obręb muru tak, aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji.
3. Kapinos, czyli zewnętrzna krawędź parapetu powinna być uformowana tak, aby spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu.
Montaż samego parapetu uzależniony jest od materiału, z jakiego został wykonany. Praktycznie każdy parapet może zostać przyklejony do muru za pomocą kleju montażowego. Bardzo ważne jest także uszczelnienie styku okna i parapetu masą silikonową, która zapewni szczelność połączenia i zapobiegnie wnikaniu wody pod okna. Należy przy tym pamiętać, aby końce parapetów wykonanych z aluminium lub tworzyw sztucznych nie były zatynkowywane w ścianach. Bowiem pod wpływem czynników atmosferycznych parapet zmienia swoje wymiary (tzw. rozszerzalność liniowa), napiera na ściany i może spowodować ich pękanie i kruszenie się tynku. Miejsca styku parapetu z murem lepiej więc zabezpieczyć przy pomocy trwale plastycznych materiałów. Doskonale do tego zadania nadaje się elastyczna taśma rozprężna gwarantująca wysoką i niezmienną szczelność połączenia.
Podczas osadzania parapetu pod oknami plastikowymi i aluminiowymi należy pamiętać, aby nie przysłonić otworów odwadniających okna, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy. Połączenie parapetu z oknami z PCV możliwe jest na styk, jednak należy je bezwzględnie uszczelnić silikonem i ze szczególną starannością wykonać izolację podparapetową.
Od strony zewnętrznej uszczelnienie połączenia ościeżnicy i muru wykonuje się za pomocą taśmy paro przepuszczalnej, klejąc ją w taki sposób, aby zagwarantowała także szczelność w narożach. Krawędź parapetu stykająca się z ramą okienną powinna być wsunięta w specjalnie do tego celu przeznaczony wrąb.
Podczas montażu parapetu do okien z PVC, możliwe jest połączenie między nim a ramą okienną na styk. Połączenie takie nie może być jednak wykonane w miejscu, w którym znajdują się otwory odwadniające ram.
Podczas montowania parapetów wykonanych ze stali i aluminium warto zabezpieczyć je przed nadmiernym hałasem powodowanym uderzeniami kropel deszczu o powierzchnię parapetów. W tym celu możemy zastosować piankę montażową lub specjalną podkładkę tłumiącą.
|