Nowy system montażu parapetu zapewnia nam szybki i łatwy montaż. Najistotniejsze w nowym systemie jest to iż, parapet nie jest połączony na stałe z elewacją budynku, co ma bardzo duże znaczenie w chwili gdy musimy lub chcemy wymienić uszkodzony parapet na nowy. Wymiana tego parapetu odbywa się w bardzo prosty sposób, uszkodzony parapet wysuwamy z pod okna i wsuwamy nowy a co najważniejsze bez ingerencji w elewację budynku jak i ingerencji w samo okno.
Film : https://www.youtube.com/watch?v=bCarnhzDgqM
Nowy system polega na zamontowaniu specjalnych prowadnic do ciepłego parapetu i w elewacje budynku. Prowadnica montowana jest do ciepłego parapetu na którym osadzone jest okno, boczna cześć ciepłego parapetu wraz z prowadnicą osadzana jest na stałe do szalety okna i tak samo jak w starym systemie przykryta jest styropianem, siatką i warstwą tynku dekoracyjnego. Ten system montażu umożliwia nam swobodne wsuwanie i wysuwanie parapetu do prowadnic bez ingerencji w elewację budynku. Przed wsunięciem parapetu do systemu nanosimy pianę montażową lub taśmę rozprężna na ciepły parapet w celu dobrego przytwierdzenia parapetu do podłoża. Parapet możne a nie musi być dodatkowo przykręcony lub przyklejony do listwy podokiennej.
Dużym problemem w konstruowaniu tego systemu okazała się długość parapetu, a co za tym idzie dokładność cięcia parapetu na żądany wymiar, parapet musiałby być ucięty z dokładnością co do 1mm. Ciecie takie jest praktycznie niemożliwe ze względu na dokładność pomiaru dł parapetu na budowie, a także samego cięcia na piłach tarczowych w zakładzie produkcyjnym. Stary system ma tolerancję do 5mm dł parapetu.
Rozwiązanie jakie zastosowano w nowym systemie pozwala nam na tolerancję w dł parapetu nawet do 20mm, umożliwia nam to specjalna konstrukcja nowo zaprojektowanej szyny elewacyjnej i zakończenia bocznego parapetu. Zakończenie ma zaprojektowane specjalne prowadzenie które jest kompatybilne z szyną która jest zamontowana w elewacji budynku. Nowe zakończenia boczne maja tolerancje wsunięcia parapetu 10mm na stronę co daje nam 20mm na dł parapetu, taka tolerancja jest jak najbardziej wystarczająca do błędu pomiaru i samego cięcia parapetu.
Bardzo dużą zaletą nowego systemu jest sam pomiar, który praktycznie nie występuje. Pomiar parapetu wynika z długości okna i wspomnianej wcześniej tolerancji długości parapetu 20mm tzn: bierzemy wymiar okna i odejmujemy 10mm, czyli parapet jest krótszy od okna o 10 mm i to jest właściwy wymiar parapetu. Pomiar parapetów w nowym systemie wyklucza nam wchodzenie na budynek/rusztowanie i ręczny pomiar parapetów, jest to bardzo długa i mozolna praca a czasami duża ilość powoduje błędy w pomiarach. Długość okna bierzemy z projektu odejmujemy 10mm i jest to cały pomiar parapetów który, odbywa się w ciepłym/klimatyzowanym i bezpiecznym biurze.
Nowy system dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji zakończenia bocznego parapetu i szyny elewacyjnej, nie jest znany a tym bardziej stosowany nigdzie na świecie. Jest to nowa innowacyjna metoda montażu parapetu.
System składa się z:
-
szyna elewacyjna występująca po prawej i lewej stronie
-
uszczelka boczna montowana do szyny po prawej i lewej stronie
-
odwodnienie ktore jest montowane do szyny z przodu w celu ewentualnego odprowadzenia wody
-
uszczelka podokienna okalająca listwę pod parapetową służąca do uszczelnienia tylnej części parapetu
-
zakończenie boczne parapetu prawe i lewe
-
parapet podokienny
|